niedziela, 13 grudnia 2015

Kuleczki z kasz - jak je zrobić i propozycje podania



















Kiedy rozpoczynaliśmy przygodę z BLW, kuleczki z kasz gościły u nas niemal codziennie! :) Atrakcyjnie wyglądały i były łatwe do uchwycenia dla małych nieporadnych rączek. To świetny sposób na podanie kasz maluszkowi. Kulki można zrobić właściwie z każdej kaszy, ryżu czy płatków. Poniżej podpowiadam, jakie stosowałam sposoby, żeby kulki się lepiły. Poniższe propozycje i powyższe zdjęcia to głównie kulki na słodko, ale można je oczywiście robić również w wersji wytrawnej :)

Z kaszy jaglanej (i opcjonalnie z quinoa)
Prażę kaszę jaglaną, komosę płuczę na sitku i dodaję, kiedy kasza się upraży. Zalewam gorącą wodą, dodaję pokrojone bakalie (kilka suszonych moreli, daktyle, figi lub rodzynki) i przyprawy (np. cynamon, kardamon, anyż, gałkę muszkatołową), przykrywam i gotuję na małym ogniu 18 min. nie mieszając i nie podnosząc pokrywki. Po ugotowaniu dodaję łyżeczkę ghee lub masła, odstawiam na chwilę, aż się rozpuści, mieszam delikatnie. Wyjmuję na miseczkę porcję dla dziecka (zawsze gotuję większą ilość kaszy dla siebie i partnera). Mieszam porządnie. Kasza powinna się kleić. Jeśli słabo się klei, dodaję trochę masła orzechowego (eko, 100% masło orzechowe) lub pasty sezamowej (tahini) i wilgotnymi palcami formuję kulki. Można obtoczyć je w wiórkach kokosowych, amarantusie ekspandowanym lub mielonych orzechach, płatkach migdałowych czy kukurydzianych. Kulki można robić z samej kaszy bez quinoa. W innej wersji zamiast quinoa do jaglanki można dodać ziarna amarantusa.

Z ryżu brązowego
Ryż płuczę pod bieżącą wodą i namaczam na noc. Rano gotuję do miękkości ok. 20-25 minut (zazwyczaj brązowy ryż gotuje się ok. 35 min, ale po namoczeniu gotuje się szybciej) razem z pokrojonymi bakaliami i przyprawami (patrz wyżej). Po ugotowaniu porcję dla dziecko lekko blenduję i formuję kulki. Zblendowany lekko ryż powinien bardzo łatwo się lepić, szczególnie w połączeniu z bakaliami. Można obtoczyć w wiórkach kokosowych, amarantusie ekspandowanym lub mielonych orzechach, płatkach migdałowych czy kukurydzianych. 

Z kaszy gryczanej niepalonej
Podobnie jak ryż, po ugotowaniu kaszę lekko blenduję i wilgotnymi palcami lepię kulki :) Jeśli nie chcą się lepić, dodaję nieco masła orzechowego lub pasty sezamowej tahini albo nieco masła lub ghee. Można obtoczyć w wiórkach kokosowych, amarantusie ekspandowanym lub mielonych orzechach, płatkach migdałowych czy kukurydzianych. 

Z płatków owsianych
Ugotować ulubioną owsiankę na gęsto, z niedużą ilością wody, wyjąć porcję dla dziecka, przestudzić i formować kulki. Będą się lepić do rąk, więc warto lekko zwilżyć palce wodą :) 

Z kaszki orkiszowej pełnoziarnistej
Ugotować kaszkę (3 łyżki kaszy na szklankę mleka roślinnego). Wolno wsypywać kaszę na gotujące się mleko cały czas mieszając, najlepiej trzepaczką (używam końcówki do ubijania), żeby nie zrobiły się grudki. Można dodać kardamon lub inne przyprawy czy też bardzo drobno pokrojone bakalie. Gotować, aż kasza będzie bardzo gęsta. Odstawić do przestygnięcia i uformować kulki. Wychodzą mięciutkie, delikatne :)


***

W podobny sposób różne kasze można też łączyć z warzywami i robić kuleczki :) Np. ryż z groszkiem i marchewką, jaglankę z dynią, kaszę jęczmienną z burakiem etc. :)

Kulki można też robić z samych warzyw. Idealnie nadają się do tego utłuczone na pure ziemniaki. Super smakują z masłem, zieleniną lub innymi warzywami.

Polecam też KOSTKI z kaszy kukurydzianej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz