piątek, 27 stycznia 2017

Wege grochówka


Wege grochówka, czyli jak ciężkie tradycyjne polskie danie przekuć w sycący, odżywczy i zdrowy obiad :) Groch jest tani jak barszcz, powszechnie dostępny, a przede wszystkim bardzo odżywczy. Groch to skarbnica wartości odżywczych: doskonałe źródło białka i aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie syntetyzuje i muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy i pantotenowy oraz składniki mineralne, takie jak: potas, magnez, fosfor, żelazo, wapń. Zawiera też witaminę A, C, K oraz E,  znaczne ilości błonnika, który daje uczucie sytości na długo. Groch jest zasadotwórczy, czyli należy do pokarmów odkwaszających organizm.* Warto jednak zadbać o odpowiednie jego przygotowanie, by uniknąć efektów wzdymających i poprawić jego strawność poprzez: płukanie, moczenie, ponowne płukanie oraz gotowanie na dużym ogniu bez przykrycia przez pierwsze 10 min., by ulotniły się niepożądane substancje gazotwórcze.

środa, 25 stycznia 2017

Śniadaniowa kasza gryczana z masłem orzechowym



Uwielbiam kaszę gryczaną na słodko. Odkąd odkryłam, jak dobrze smakuje w połączeniu z masłem orzechowym, gości u nas na śniadanie co najmniej raz w tygodniu. Można ugotować ją na mleku roślinnym i wtedy dać nieco mniej suszonych owoców, bo mleko nada jej naturalną słodycz, wtedy konsystencja kaszy będzie jeszcze bardziej kremowa. Namoczenie kaszy na noc pozwala skrócić czas gotowania i wypłukać substancje antyodżywcze takie jak fityniany, które upośledzają wchłanianie związków mineralnych z jelita cienkiego.

czwartek, 5 stycznia 2017

Kotleciki z fasoli adzuki


Główny składnik kotlecików - fasolka adzuki - to bogate źródło wysokiej jakości białka roślinnego (zawiera  niemal wszystkie aminokwasy), a także żelaza, wapnia i potasu, jak również błonnika. Ma lekko orzechowy posmak, wzmocniony dodatkiem masła orzechowego tworzy ciekawą kompozycję smakową :)  Smakuje z surówką z jabłka, marchewki i kapusty kiszonej. Zawarta w kiszonkach wit. C dodatkowo wspomoże wchłanianie składników mineralnych zawartych w fasolce, w tym głównie żelaza. Zachęcam do wypróbowania i eksperymentowania z własnymi dodatkami!