piątek, 27 stycznia 2017

Wege grochówka


Wege grochówka, czyli jak ciężkie tradycyjne polskie danie przekuć w sycący, odżywczy i zdrowy obiad :) Groch jest tani jak barszcz, powszechnie dostępny, a przede wszystkim bardzo odżywczy. Groch to skarbnica wartości odżywczych: doskonałe źródło białka i aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie syntetyzuje i muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy i pantotenowy oraz składniki mineralne, takie jak: potas, magnez, fosfor, żelazo, wapń. Zawiera też witaminę A, C, K oraz E,  znaczne ilości błonnika, który daje uczucie sytości na długo. Groch jest zasadotwórczy, czyli należy do pokarmów odkwaszających organizm.* Warto jednak zadbać o odpowiednie jego przygotowanie, by uniknąć efektów wzdymających i poprawić jego strawność poprzez: płukanie, moczenie, ponowne płukanie oraz gotowanie na dużym ogniu bez przykrycia przez pierwsze 10 min., by ulotniły się niepożądane substancje gazotwórcze.

Składniki (3-4 porcje):
1 szklanka grochu (połówki)
1 spora cebula
2 listki laurowe
3 ziela ang.
olej do smażenia lub ghee
1 płaska łyżeczka papryki słodkiej
1/4-1/2 łyżeczki papryki słodkiej wędzonej 
kolendra mielona na czubku łyżeczki
1 l gorącej wody
1 marchewka
1 pietruszka
mały kawałek selera
2 spore ziemniaki
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka suszonej natki pietruszki
1/2 łyżeczki suszonego czosnku (lub 1 ząbek świeżego, przeciśnietego przez praskę, ja akurat miałam na stanie tylko suszony)
sól, pieprz

Przygotowanie:
Groch przepłukać i namoczyć na noc. Przed gotowaniem ponownie dokładnie opłukać na sicie pod bieżącą wodą. W garnku z grubszym dnem rozgrzać olej, wrzucić cebulę, listki, ziele, paprykę słodką i wędzoną, kolendrę i dokładnie wymieszać, chwilę smażyć razem. dodać groch, wymieszać i zalać 1 l gorącej wody, zagotować i gotować na średnim ogniu bez przykrycia przez 10 min. Po tym czasie zmniejszyć ogień i gotować z lekko uchyloną pokrywką przez kolejne 10 min. W tym czasie seler zetrzeć na grubych oczkach tarki, marchew i pietruszkę pokroić w drobną, a ziemniaki w grubszą kostkę. Dodać do zupy wraz z czosnkiem, majerankiem i pietruszką i gotować przez 25 min, w razie potrzeby dodać nieco wody. Można też część zupy zblendować, wtedy będzie bardziej gęsta, jak prawdziwa grochówka :) Doprawić sola i pieprzem wg uznania. Smacznego :)


*Pisząc wstęp, korzystałam ze źródła: http://dietetycy.org.pl/groch-wlasciwosci/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz